Hangi Yem, Mama, Vitamini Kullanayım?

Aşağıdaki yorumlar Muhabbet kuşları için kullandığım veya kullanan arkadaşlarımdan edindiğim fikirlerdir.

Az sayıda muhabbet kuşu besleyenler için yem :
Eskiden Vitakraft Australian vardı. Piyasadaki en iyi üründü. Maalesef ki ithalatı artık yapılmıyor. Vitakraftın menü ve classic isminde satılan çeşitleri kaliteli değil.
Versela Laga premium sonra gelen en iyi yem konumunda. Geçtiğimiz birkaç güne kadar piyasada sıkıntısı yaşandı ama sanırım şu an yine stoklara girdi.
Gold Wings de iyi bir yem, kullanan yanılmaz.
Aslında kapalı ambalajda kuşların 1 ayda tüketeceği kadar yem almak en doğrusu. Elden satın almak ve ürünün nasıl stoklandığını görmek iyi olur. Tohumlar serin ve kuru ortamda ağzı kapalı olarak çok uzun süre dayanır.

Çok sayıda muhabbet kuşu besleyenler için yem :
Birinci sıraya yine Versele Lagayı koyuyorum 20kglık ambalajı var.
İkinci sırayı Natural alıyor. Şu an ben de bunu kullanıyorum. Ayrıca içine %20 aspur, %20 akdarı ekliyorum.
Üçüncü sırada Deli Nature var.
Dördüncü sırada Bravo B302..


MAMA:
Az sayıda muhabbet kuşu besleyen arkadaşlar para verip mama almanıza hiç gerek yok. Haftada bir yapacağınız yumurta maması hazır mamalardan çok daha faydalıdır. 2 dilim tuzsuz etimek ezilecek, Haşlanmış yumurtanın yarısı ve serçe parmağı kadar havuç rendelenip karıştırılacak. Oranı büyütmek mümkün. Ne çok cıvık ne çok kuru olsun.
Çok sayıda muhabbet kuşu besleyen arkadaşlar zaten hangi mamayı kullanmaları gerektiğini bilirler. Ben şu an Günay Dönmezin Haink's Universal kuş mamasını kullanıyorum.
Daha önce Versela Laga Orlüx Eggfood kullanmıştım. Ondan da memnun kalmıştım.


Vitamin çok kullanmamakla birlikte, Aminovit ve Aminosol gibi aynı zamanda aminoasit içeren markaları tavsiye ediyorum. Ayrıca arada muhabbet kuşlarının sularına elma sirkesi de eklenebilir.


Memnun kalmadığım markaları ifşa etmek istemediğim için belirtmedim.

Kıvrık Gagalılar ve Kafes Kuşları Üreticileri Derneği Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu